V prvním volném tréninku zajel nejrychlejší čas Hamilton

Nejrychlejší kolo obhájce titulu mělo hodnotu 1:24,026.

Dnes v brzkých ranních hodinách SEČ se nachýlilo ke konci dlouhé čekání fanoušků Formule 1 a vozy královny motorsortu se po čtyřech měsících opět objevili na závodní trati v rámci závodního víkendu. Po skončení předsezonních testů byl velkou většinou expertů za favorita považován Mercedes, který se během dvou týdnů testů na okruhu v Barceloně prezentoval ve velice dobrém světle.

A minimálně v prvním volném tréninku na Velkou cenu Austrálie německá stáj tyto domněnky potvrdila. Nejrychlejší čas totiž zaznamenal Lewis Hamilton. Nejrychlejší čas obhájce titulu měl hodnotu 1:24,026.

Úspěšný první volný trénink Mercedesu umocnil Valtteri Bottas. Finský pilot totiž skončil na druhé pozici, ovšem s půlvteřinovou ztrátou na svého týmového kolegu.

Nejlepším vozem za Mercedesy byl Red Bull Maxe Verstappena. Nizozemec zaznamenal v prvním volném tréninku čas 1:24,771, což znamená, že za vítězem tréninku Lewisem Hamiltonem zaostal o sedm desetin sekundy, zatímco ztráta na druhého nejrychlejšího muže tréninku Valtteriho Bottase činila jeho ztráta dvě desetiny sekundy.

Jezdci Ferrari obsadili na úvod víkendu čtvrtou a pátou příčku. Rychlejším z dvojice pilotů stáje z Maranella byl Kimi Räikkönen. Šampion z roku 2007, který v letošním roce oslaví již 39. narozeniny, pokořil svého německého týmového kolegu o jednu desetinu sekundy. Stejný rozdíl byl také mezi Finem a Maxem Verstappenem.

První šestici si v prvním volném tréninku celou rozebrali jezdci stájí Mercedes, Ferrari a Red Bull. Na šestém místě se totiž umístil domácí závodník Daniel Ricciardo. Ztráta týmového kolegy Maxe Verstappena na nejrychlejšího Hamiltona již překročila hranici jedné vteřiny.

Australský víkend se podařilo dobře zahájit také Romainu Grosjeanovi. Pilot americké stáje Haas, která vystčila růžky již během předsezonních testů v Barceloně, se umístil na sedmé příčce.

Mclaren vstupuje počínaje letošní sezonou do nové etapy. Tým z Wokingu se totiž na konci loňské sezony po třech letech nekonkurenceschopnosti rozešel s Hondou, se kterou na přelomu 80. a 90. let minulého století vytvořil velice úspěšnou alianci, a od sezony 2018 si ohledně dodávek motorů „plácl“ s Renaultem, které budou vozy tohoto týmu pohánět poprvé v historii. I přes tento krok se ale Mclaren potíží stále nezbavil. Poté, co musela stáj řešit technické potíže v předsezonních testech, ji postihly rovněž v prvním volném tréninku v Melbourne a to patrně na obou vozech. Zatímco dvojnásobného šampiona Fernanda Alonsa trápily potíže s výfukem, jeho týmový kolega Stoffel Vandoorne se na závodní dráze objevil až 30 minut před koncem. Oba piloti si ovšem nakonec připsali čas, jenž je posunul do nejlepší desítky. Fernando Alonso obsadil osmou příčku a Stoffel Vandoorne desátou pozici.

Mezi oranžové vozy Mclarenu se vklínil jezdec Renaultu Carlos Sainz jr. Španěl obsadil s časem 1:25,922 devátou příčku.

Stejně jako v předsezoních testech neoslnila ani v prvním volném tréninku Force India. Jezdci čtvrté nejlepší stáje posledních dvou sezon Esteban Ocon a Sergio Pérez skončili na 14., respektive 16. místě.

Startovní pole uzavírali v prvním volném tréninku stejně jako během loňského ročníku jezdci Sauberu. Marcus Ericsson obsadil 19. příčku a loňský šampion Formule 2 Charles Leclerc skončil na posledním dvacátém místě, přičemž na svého švédského týmového kolegu ztratil devět desetin sekundy.

Druhý nováček ve startovním poli, kterým je kromě Leclerca Sergej Sirotkin, dokázal dostat ze svého williamsu čas 1:26,536, který mu stačil na 12. příčku a dokonce porazil také svého týmového kolegu Lance Strolla. Kanaďan obsadil patnáctou pozici.

Druhý volný trénink odstartuje v 6:00.

Velká cena Austrálie 2018: 1. trénink