Malajsie

Okruh: Sepang

Název:
Sepang
Země:
Malajsie
Adresa:
Poslední úprava:
17.3.2013 21:26

Informace

Mezinárodní Okruh Sepang se nachází u mezinárodního letiště asi 60 kilometrů od hlavního města Malajsie Kuala Lumpuru. Koná se zde mnoho mezinárodních motorsportových závodů – Formule 1, MotoGP a další.

Stavba okruhu byla zahájena prvního listopadu 1997 a areál byl otevřen sedmého března 1999. Navrhl ho dvorní architekt F1 Herman Tilke. Několik rovinek a patnáct zatáček dohromady skládá pět a půl kilometru dlouhý okruh. Zatáčky jsou většinou rychlé a ty pomalé jsou zrádné z pohledu brzdného bodu a co nejrychlejšího průjezdu. Rovinky jsou tu dlouhé a široké.

Okruh má tři verze, na kterých lze závodit. Na hlavní, kterou vidíte na mapce, se jezdí Formule 1, MotoGP a další velké závody. Severní okruh je prakticky první polovina hlavního spojená rovinkou. Jižní okruh je zase druhá polovina hlavního okruhu. Všechny verze se jezdí po směru hodinových ručiček.

Startovní/cílová rovinka je velmi dlouhá a obsahuje DRS zónu, takže je velmi důležité mít dobrý výjezd z poslední zatáčky – vlásenky. První zatáčka je pravotočivá, velmi dlouhá a pomalá a vede přímo do zatáčky číslo dva, což je velmi úzká levotočivá vlásenka, která vede z kopce. Obtížně se zde hledá přítlak. Třetí zatáčka je velmi rychlá pravotočivá a vede do kopce k zatáčce číslo 4, která je pravoúhlá. Poté následuje krátká rovinka, která vede do dvojice zatáček 5-6, nejdříve levoruká, pak pravoruká zatáčka. Projíždí neuvěřitelnou rychlostí, což je velice nešetrné k pneumatikám a piloti jsou při nich pod neustálým přetížením. Prakticky se zde nedá předjíždět, protože jakmile vyjedete ze stopy, vynese vás to do šterku/trávy. Po této dvojici zatáček následuje kraťoučká rovinka a pak dlouhá pravotočivá dvouzatáčka 7-8, která se projíždí o něco pomaleji, než předchozí dvě. Poté následuje delší rovinka a pilot si může odpočinout po náročných rychlých zatáčkách. Na konci rovinky je levotočivá vlásenka do kopce, opět zde piloti nemají dostatek přítlaku. Ta vás zavede do zatáčky 10, která vás zavede rovnou do zatáčky 11, což je pravoruká obtížná zatáčka ve střední rychlosti, i které je potřeba brzdit a zatáčet najednou, zde je důležitá dobrá stabilita vozu. Následuje zatáčka 12 do leva, opět velmi rychlá a navazuje na zatáčku 13 doprava, která vás dovede k zatáčce 14, která, podobně jako zatáčka 11, vyžaduje tvrdé brzdění a zároveň zatáčení doprava. Krom stability je tu důležitá i výborná trakce, protože se objevíte na velmi dlouhé rovince, která vede téměř vodorovně s cílovou rovinkou a je zakončena vlásenkou vedoucí na cílovou rovinku.

Závodní rekord s Formulí 1 zde drží Juan Pablo Montoya, který zde v roce 2004 zajel čas 1:34.223. Nejrychlejší čas v MotoGP byl zajet teprve v letošním roce Danim Pedrosou na Hondě s hodnotou 2:00.100.

První závod Formule 1 se zde jel sedmnáctého října 1999, kdy zde vyhrál Eddie Irvine.

V roce 2011 se na okruhu stala smrtelná nehoda při závodu MotoGP, když právě v obtížné zatáčce číslo 11 zemřel Marco Simoncelli, když upadl z motorky, která pak zkřížila cestu i Colinu Edwardsovi a Valentinu Rossimu. Mnoho pilotů F1 se s ním znalo a zármutek nad jeho smrtí dávali najevo jeho jménem či číslem na helmě, či na voze.

Související články

VC Malajsie: Nečekané vítězství Verstappena, Vettel kolidoval po skončení závodu

1. října 2017, 11:26 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - VC Malajsie: Nečekané vítězství Verstappena, Vettel kolidoval po skončení závodu
Navzdory tomu, že jsme se nedočkali deště, poslední závod v Malajsii byl napínavý. Dočkali jsme se nečekaného vítěze i kuriózní situace.

Start

Do závodu vystartovalo jenom jedno Ferrari, Räikkönen měl ještě před startem problémy s turbem a ze startovního roštu musel být odtlačen do garáže. Hamilton měl tedy na startu jednoduchou práci a ubránil si první místo. Max Verstappen bojoval s Bottasem, který měl skvělý start a

ONLINE: Velká cena Malajsie 2017

1. října 2017, 08:52 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Velká cena Malajsie 2017
Živý komentář k Velké ceně Malajsie 2017.

Závod začíná v 9:00

Po překvapivé kvalifikaci nás dnes čeká zajímavý závod. Sebastian Vettel se bude drát dopředu z posledního místa na startu, aby se pokusil alespoň trošku chránit své šance na titul. Lewis Hamilton má pr&aa

ONLINE: Velká cena Malajsie 2017 (kvalifikace)

30. září 2017, 10:37 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Velká cena Malajsie 2017 (kvalifikace)
Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Malajsie 2017.

Kvalifikace začíná v 11:00

Do kvalifikace kráčí jako největší favorit Ferrari, piloti Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen ovládli druhý i třetí trénink. Na druhou stranu lídr poháru konstruktérů Mercedes se trápí. Jejich nejlep&sca

1 2 3 4 5 6 »

Komentáře

Žádné příspěvky nenalezeny.